sobota, 10 marca 2018

Woltyżerka- Podstawy

 Znalezione obrazy dla zapytania woltyżerka
W dawnych czasach woltyżerka służyła nauce przemieszczania się na koniu żeby być sprawniejszym w walce. Obecna nazwa wywodzi się z czasów renesansu i pochodzi od francuskiego słowa "la Voltige" (akrobacja; podlatywać).
W epoce renesansu woltyżerka stanowiła część musztry jeździeckiej oraz była ćwiczeniem zwinności uprawianym przez szlachtę i rycerstwo .Konkursy woltyżerki rozgrywane są indywidualnie, zespołowo (4-8 zawodników) lub w parach i polegają na wykonywaniu ćwiczeń na koniu w idealnej równowadze i harmonii z jego ruchem. Lonżujący lonżuje konia po okręgu o średnicy min. 15 m. Ćwiczenia wykonywane są w galopie lub w stępie, w zależności od poziomu zaawansowania zawodników i często wraz z podkładem muzycznym. Zawodnicy indywidualni mogą korzystać z tego samego konia. Woltyżerka jest idealnym, a wręcz niezbędnym treningiem uzupełniającym dla każdego, kto rozpoczyna naukę jazdy konnej oraz dla zaawansowanych jeźdźców wszystkich dyscyplin. W krajach zachodnich już od dawna taki rodzaj gimnastyki uważany jest za nieodzowny element pomocniczy w drodze do sukcesu.

Podstawowe figury:
-Wskok (Czyli wskoczenie na konia)
 Znalezione obrazy dla zapytania woltyżerka galop
-Siad podstawowy (Tu trzeba wysiedzieć 4 foule z rękami na boki) 
 Znalezione obrazy dla zapytania woltyżerka flaga
-Flaga  (Tak samo jak siad podstawowy, pozycję tę trzeba utrzymać przez cztery pełne foulée. Polega na postawie klęczącej z wysuniętą do tyłu prawą nogą i lewą ręką do przodu)Znalezione obrazy dla zapytania woltyżerka indywidualna

-Młynek (Ten element powinien być ukończony w ciągu czterech foulée. Polega na przerzuceniu prawej nogi nad szyją konia, następnie lewą itd. Młynek zaczyna się i kończy siadem podstawowym. Przy każdym wymachu nogi należy puścić uchwyty.)

Znalezione obrazy dla zapytania jazda na koniu tyłem
 -Nożyce ( Podczas tej figury jeździec staje na rękach, wewnętrzna noga jest przełożona przed zewnętrzną. Jeździec powinien być skierowany do wewnątrz. Następnie skręca ciało i łagodnie siada z twarzą skierowaną do ogona. Ćwiczenie zostaje powtórzone, aby element został rozpoczęty i zakończony siadem podstawowym.)

 Znalezione obrazy dla zapytania stanie na koniu
-Stanie (Tego chyba nie trzeba opisywać)
Polecam te ćwiczenia w stepie przed zaczęciem jazdy na oklep, pomaga to w utrzymaniu równowagi.

Z mojej wiedzy to na tyle, oczywiście to nie tylko moja wiedza, brałam niektóre informacje z: PZJ,  Wikipedii, Konioholicy, a zdjęcia brałam z Google

(Pomysł na ten post dał mi Anonim, dzięki :))
PZJ wikipedia google

6 komentarzy:

  1. Wykorzustalas moj pomysl DZiękuję:-):-):-):-):-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piszesz że polecasz stanie w stepie robiłaś to kiedys?��

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zdjęcie nr to fotka z pokazów woltyżerki prowadzonego przeze mnie oraz właścicielkę konia widocznego na zdjęciu - Ramzes. Zawodniczka to Justyna Zimnik.
    Magdalena Madej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam, że akurat ta flaga nie jest prawidłowa, jest tu mnóstwo błędów i kompletnie nie nadaje się do prezentacji jako przykład wzorcowej flagi w artykule poświęconym woltyżerce. W razie pytań, chętnie udzielę informacji bliższych na temat woltyżerki. https://www.facebook.com/magdalena.madej.33

      Usuń

Nazwa: