niedziela, 27 maja 2018

Skoki przez przeszkody

 Horse, Rider, Show Jumping, Jump
Każdy kto miał styczność z końmi, nawet małą wie co to jest. Ale nie każdy wie jakie zasady obowiązują w skokach i na czym polegają. Dzisiaj postaram się wam to przybliżyć.
                                                                   Historia skoków
 Indians, Horse, Ride, Chief, Figure

Skoki wywodzą się z tradycji polowań na lisy i współzawodnictwa między ich uczestnikami. Spore zaskoczenie co nie? Pierwsze oficjalne zwody skokowe odbyły się 1846r. w Dublinie. Od 1900r. Czyli od drugiej olimpiady nowożytnej jest to konkurencja olimpijska. W Polsce pierwsze zawody w skokach odbyły się w Warszawie w 1880r. Dopiero na początku XXw. Jeźdźcy zaczęli stosować półsiad w skoku. Tą pozycję wprowadził kapitan Federico Caprili.

Zasady na zawodach
 Horse, Rider, Races, Horse Riding, Seat
Zawody mają na celu sprawdzenie umiejętności, dokładność i wytrenowanie konia oraz jeźdźca. Konkurencja polega na tym, że na parkurze jest ustawiane kilka lub kilkanaście przeszkód, które zawodnicy muszą pokonać w określonym czasie i z jak najmniejszą liczbą punktów karnych (punkty karne dostaje się za zrzutki, odmowy i przekroczenie czasu). Przeszkody trzeba pokonywać w ustalonej kolejności. Wygrywa osoba, która ma najmniej punktów karnych lub, która ma najlepszy czas.  Istnieją różne konkursy, w niektórych są dogrywki, niektóre pozwalają na zdobywanie punktów bonifikacyjnych oraz takie, w których liczy się czas. W tych zawodach kobiety mogą startować z mężczyznami. Na każdej przeszkodzie są dwie chorągiewki: biała i czerwona. Zawodnik podczas jechania parkuru musi mieć białą chorągiewkę po lewej stronie, a czerwoną po prawej.

Punkty karne
 Znalezione obrazy dla zapytania zrzutka koń zawody
W skokach przez przeszkody przyznaje się punkty karne:

1. strącenie przeszkody: 4 punkty karne
2. pierwsze nieposłuszeństwo konia: 4 punkty karne
3. drugie nieposłuszeństwo konia: 8 punktów karnych
4. trzecie nieposłuszeństwo konia: eliminacja
5. przekroczenie normy czasu: za każde rozpoczęte 4 sekundy – 1 punkt karny, w rozgrywkach za każdą rozpoczętą sekundę – 1 punkt karny (punkty karne mogą mieć wartości ułamkowe)
6. dwukrotne przekroczenie normy czasu: eliminacja
7.  upadek jeźdźca lub jeźdźca i konia: eliminacja
8. pomylenie trasy przebiegu: eliminacja
9. pomoc niedozwolona: eliminacja
10. nadużywanie pomocy jeździeckich; bicie konia często kończy się dyskwalifikacją


W konkursach od 130 cm włącznie (klasa C i powyżej oraz międzynarodowe zawody FEI) dopuszczalne jest tylko jedno nieposłuszeństwo konia; drugie powoduje eliminację z konkursu.
Eliminacja różni się od dyskwalifikacji podstawami do jej stosowania oraz tym, że dotyczy tylko jednego konkursu i niemożności jego kontynuowania.

Klasy
 Action Horse Jump Equestrian Horse Riding
I ostatni punkt  dzisiejszego posta- czyli klasy. Przed nazwami napiszę jak ja sobie tłumaczę te klasy. Może to wam pomoże z zapamiętaniem.
1. Małe łatwe- mini LL -do 60 cm
2. Łatwe, łatwe- LL - do 90 cm
3. Łatwe- L - do 100 cm
4. Bonusowe łatwe- L1 - do 105 cm
5. Podstawowe- P - do 110 cm
6. Normalne- N - do 120 cm
7. Ciężkie- C - do 130 cm
8. Czysto ciężkie- CC - do 140 cm
9. Ciężkie specjalne- CS - do 150 cm

1 komentarz:

Nazwa: