poniedziałek, 29 października 2018

Horscover- Koń Małopolski



Nazwa: Koń małopolski

Wzrost: od 155 do 165cm.
Rodzaje maści: Gniada, karogniada, kasztanowata, kara, siwa.
Miejsce pochodzenia: Polska
Rodzaj: Koń


O rasie: Rasa ta rozwinęła się w Polsce w XIXw. Może być określana jako angloarab półkrwi. Rasa powstała wskutek mieszania krzyżówek araba, angloaraba, shayga, gidrana z folblutem, furioso, półkrwią austro-węgierską i linią ogiera Przedświta (półfolblut).


Istnieją 3 odmiany tej rasy: nowosądecka z przewagą furioso, przedświtów i dużą domieszką orientalnej (zazwyczaj maść gniada), dąbrowsko-tarnowska na bazie gidrana (kasztanowata), kielecko-lubelska- najczystszy typ tej rasy (gniada lub siwa). Małopolak może różnić się pokrojem zależnie od rejonu, z którego pochodzi. Pokazuje też lekkie podobieństwo do konia wielkopolskiego. Ta rasa jest popularna w Polsce i posiada pięć państwowych hodowli:Walewice, Stubnie, Prudnik, Udorz i Janów Podlaski. A prywatnie są hodowane głównie w południowo-wschodniej i centralnej części kraju. Jest to doskonały, wszechstronny, ogólnoużytkowy koń. Jego popularność w sporcie jest coraz większa, ponieważ jest odważny, mocno zbudowany i ma naturalną zdolność do skakania. Odnosi też sukcesy w gonitwach płotowych, ponieważ jest szybki i lekkonogi. Ma dobry charakter- spokojny i chętny do współpracy oraz pełny energii. Jest poprawny pokrojowo. Posiada bardzo wygodne chody.

Krótki opis wyglądu:
Jest to atrakcyjny koń z proporcjonalną głową, ładnie uformowaną, muskularną, łagodnie wygiętą od kłębu do karku szyją, wydłużonym grzbietem, zgrabną, owalną kłodą i skośnie położonymi łopatkami.

 Jego klatka piersiowa jest głęboka, szeroka i opadająca, a muskularny zad lekko opada. Zazwyczaj ma długie, umięśnione nogi z twardymi, poprawnie uformowanymi kopytami. Typowe umaszczenie jest karogniade, gniade, kasztanowate, kare lub siwe. Ich wzrost jest od 155 do 165cm.

3 komentarze:

  1. Dziękuję za opis ^^
    Dzięki Tobie wiem, jaką historię miała rasa mojego ulubieńca :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Co powiesz na temat grzbietu? Spotkałam się z 2 sprzecznymi opisami jeden silny a drugi bywa słaby.

    OdpowiedzUsuń

Nazwa: