sobota, 3 listopada 2018

Nachrapniki

Choć wszystkie nachrapniki uniemożliwiają koniowi otworzenie pyska, to różnią się budową, sposobem działania i nazwą.
Hanowerski:

 Trzyma wędzidło w centralnym punkcie pyska i uniemożliwia jego otwarcie. Ten efekt jest osiągalny dzięki paskowi otaczającemu pysk oraz bezpośredni nacisk na wędzidło. Zapina się go tak, żeby pasek leżał 10cm nad nozdrzami, a dolny pasek był na podbródku.

Meksykański: 
Działa podobnie jak hanowerski, lecz ma 2 paski tworzące pętelkę w kształcie ósemki. Oba paski krzyżują się na grzbietowej powierzchni nosa, gdzie wywierają nacisk. Uniemożliwia to ruch szczęką na boki i otwieranie pyska. W mniejszym stopniu utrudnia oddychanie niż hanowerski, więc jest wskazany dla silnych i szybko biegających koni.

Polski modyfikowany:
 Ma jeden szeroki, mocno zapięty pasek, poprzeczny, otaczający pysk konia. Pasek jest umieszczony dwa palce poniżej ganaszy. Po środku jest do niego doczepiona pętelka. Przeciąga się przez nią dodatkowy, cienki pasek (skośnik), zapinany pod pyskiem na podbródku. Uniemożliwia otwieranie pyska koniom broniącym się od wędzidła. Ten nachrapnik może być używany z martwym wytokiem.

Typu kineton:
 Jeden z najdrastyczniejszych nachrapników. Z przodu wygląda jak hanowerski, ale z tyłu zamiast paska ma dwie metalowe pętle montowane za wędzidłem. Nie zabezpiecza przed otwieraniem pyska, ale powoduje mocny nacisk na grzbiet nosa. Część nosowa jest zazwyczaj ze skóry, lecz istnieją wersje z metalowym rdzeniem.

Ślinianki wyścigowe (australijski cheeker): 
Przyczepiamy do wędzidła i paskiem do naczółka
 Gumowa taśma umocowana w górnej części do środka naczółka. Biegnie w dół po grzbiecie nosa, a tam dzieli się na dwie części w kształcie gumowych pierścieni przyczepianych do wędzidła. Używa się tego u koni wyścigowych. Cheeker uniemożliwia przekładanie języka nad wędzidło podnosząc je. Wywiera też umiarkowany nacisk na nos.

Zdjęcia: Pixabay Google

1 komentarz:

Nazwa: