wtorek, 17 stycznia 2017

Brązowa Odznaka Jeździecka ~ pytania 1-15

Każdy jeździec, który chce brać udział w zawodach towarzyskich musi zdać BOJ. W skład egzaminu wchodzi parkur skokowy, czworobok, praktyka stajenna i teoria. Pytania to jest teoria. Pytań jest w sumie 345, jednak dzieci do lat 11 obowiązuje 85 pytań. Osoba, która jeździ już jakiś czas powinna znać większość odpowiedzi. Odpowiadać nie trzeba identycznie jak jest napisane. Ja sama zdaję odznakę w lutym na dwóch koniach: Little Man'ie i Wichrze. Na Litku skoki, a na Wichrze ujeżdżenie. Nie przedłużając zaczynajmy!




1. Podaj najważniejsze potrzeby konia wynikające z jego natury.
Koń jest zwierzęciem stepowym, wiąże się z tym: potrzeba ruchu, częste pobieranie niewielkich porcji paszy, potrzeby w zakresie światła, powietrza i temperatury.

2. Czy konie w naturalnych warunkach żyją samotnie czy w stadach?
Konie są zwierzętami stadnymi, żyjącymi w naturalnych warunkach w grupach o ściśle ustalonej hierarchii społecznej.

3. Jakie cechy posiada koń jako zwierzę stadne?
Konie mają potrzebę przebywania w grupie i tylko kontakt z innymi końmi może im zapewnić prawidłowy rozwój i równowagę psychiczną. W grupie panuje ściśle określona hierarchia. Udomowiony koń traktuje człowieka jako członka swego stada. Istotne jest, by dzięki umiejętnemu postępowaniu człowieka koń zaakceptował go jako przewodnika.

4. W jaki sposób człowiek powinien zapewnić koniowi wystarczającą ilość ruchu?
W naturalnych warunkach koń stale przemieszcza się w poszukiwaniu paszy. Aby zapewnić koniowi zdrowie fizyczne i równowagę psychiczną należy codziennie zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu poprzez regularne wykorzystywanie do pracy pod siodłem lub w zaprzęgu, codzienny pobyt na ­pastwisku lub wybiegu, a także ograniczenie liczby dni bez pracy.

5. W jaki sposób odżywiają się konie w naturalnych warunkach?
W naturalnych warunkach koń żywi się małymi porcjami w ciągu całego dnia.

6. Ile razy dziennie należy podawać koniowi paszę treściwą?
Paszę treściwą należy podawać co najmniej trzy razy w ciągu dnia, odpowiednio rozdzielając dzienną porcję. Pasze objętościowe (siano, słoma) powinny być zadawane podczas każdego karmienia, gdyż koń potrzebuje ich dużo dla wypełnienia żołądka.

7. Dlaczego koń powinien mieć stały dostęp do wody pitnej?
Brak dostatecznej ilości świeżej, czystej wody pitnej obniża apetyt konia, jego aktywność i zdolność do wysiłku, dlatego powinien być do niej stały dostęp.

8. Jakie warunki powinna spełniać dobra stajnia?
Stajnia powinna być tak zbudowana, aby temperatura w niej zmieniała się wraz z temperaturą otoczenia. Izolacja powinna jednak ograniczać wpływ temperatur ekstremalnych. Wentylacja powinna zapewnić stały dopływ świeżego powietrza, a okna powinny wpuszczać możliwie dużo natural­nego światła. Stajnia powinna być tak zbudowana, aby nie było w niej przeciągów.

9. Dlaczego w stajni należy regularnie myć okna?
Okna powinny być zawsze czyste, by wpuszczały dostateczną ilość światła dziennego, koniecznego dla dobrego samopoczucia i zdrowia koni.

10. Czy stajnia powinna być zimą ogrzewana?
Ogrzewanie w stajni jest zbędne, gdyż konie są przystosowane do niskich temperatur, które dobrze znoszą bez szkody dla zdrowia. W stajni powinna natomiast być dobrze wykonana izolacja budynku, by chronić zwierzęta przed wpływem ekstremalnych temperatur latem i zimą. Zbyt ciepła stajnia sprzyja licznym schorzeniom i osłabieniu odporności na choroby.

11. Dlaczego konie są płochliwe?
Koń jako roślinożerca może ratować się przed niebezpieczeństwem w naturalnych warunkach jedynie ucieczką, a czujność i umiejętność szybkiej reakcji na zagrożenie decyduje o przetrwaniu gatunku. Dlatego nawet udomowione konie są płochliwe. Cecha ta została odziedziczona po przodkach żyjących w stepie.

12. Co można wyczytać z oczu konia?
Oczy konia wyrażają nastrój i uczucia zwierzęcia. Z ich wyrazu można odczytać uwagę, zrównoważenie, strach, agresję i ból.

13. Co oznaczają uszy konia położone płasko wzdłuż potylicy?
Stulone, płasko położone wzdłuż potylicy uszy konia wyrażają gotowość do ataku lub obrony i są sygnałem ostrzegawczym.

14. Jak ustawione są uszy konia przyjaźnie nastawionego do otoczenia?
Taki nastrój konia możemy poznać po uszach spokojnie ustawionych do przodu.


15. Czego objawem są zwisające uszy u konia?
Zwisające uszy są objawem zrelaksowania, senności i apatii.

Wszystkie pytania i odpowiedzi są na tej stronie: PZJ
Przy nauce mogą się przydać te filmy: Over Horse
Piszcie co chcecie jutro zobaczyć!

4 komentarze:

  1. Fajnie, że podałaś tu pytania i odpowiedzi. Ja bardzo chcę zdać BOJ, ale mam mały problem ze skokami. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzisiaj opiszę parkur. Życzę ci powodzenia ze zdawaniem!

    OdpowiedzUsuń
  3. Post naprawdę ciekawy, można wiele wywnioskować, co to znaczy być prawdziwym właścicielem konia. Nigdy nie interesowała się końmi, chociaż są to piękne zwierzęta :D Część z tego posta zrozumiałam, lecz są dla mnie niezrozumiałe terminy - czy kolejny post mógłby być o wyjaśnieniach niektórych końskich pojęć? :)
    Zauważyłam jeden błąd - nie pisze się "koniowi" tylko "koniu" - to tylko małą uwaga, nie hejt.
    Mam wielką nadzieję, że bardzo duża liczba osób z tego poradnika skorzysta, powodzenia w zdawaniu i życzę jeszcze dużo wspaniałych sukcesów w jeździectwie :)
    Pozdrawiam serdecznie, wpadniesz do mnie? :)
    Twoja wierna czytelniczka ♥

    OdpowiedzUsuń
  4. Powodzenia przy zadawaniu na BOJ!
    Myślę, że z odpowiedzi wiele osób skorzysta lub dowie się czegoś nowego :)

    OdpowiedzUsuń

Nazwa: